Bir zamanlar hayvanların kuraklık ve açlıktan çok acı çektiği bir yer varmış. Çok zavallı bir tavşan tarlalarda hüzünlü bir şekilde yürüyordu ki aniden önünde bir büyücü belirdi. Büyücü tavşana çiçek buketleriyle dolu küçük bir çanta verdi.

Büyücü Tavşana, “Sihirlidirler ve eğer onları doğru şekilde kullanmayı bilirsen daha da büyülü olacaklardır” dedi büyücü. Tavşan açlıktan ölüyordu ama buketleri yememeye karar verdi. Onları iyi kullanmak istiyordu.
Tavşan eve dönerken çok yaşlı ve çok fakir bir koyuna rastladı. Koyun yürümekte güçlük çekiyordu. “Bana bir şey bağışlayabilir misin?” koyun sordu.

Tavşanın buketleri dışında hiçbir şeyi yoktu ve sihirli oldukları için onları koyunlara vermeye isteksizdi. Ama ailesinin ona her şeyi paylaşmayı nasıl öğrettiğini hatırladı; bu yüzden çantadan bir buket çıkardı ve koyunlara verdi. Bunu yapar yapmaz, demet binlerce renkle parladı. Büyü iş başındaydı.
Tavşan hem mutlu hem de biraz sinirli bir şekilde yoluna devam etti.

Buketlerden birini vermişti ama aynı zamanda koyunun ona kendisinden daha çok ihtiyacı olduğu açıktı. Yolculuğuna devam ederken, kör bir ördek ve ardından topal bir horozla karşılaştığında tavşanın başına da aynı şey geldi. Tavşan eve geldiğinde elinde sadece bir sihirli buket kalmıştı. Ebeveynlerine büyücüyle ilgili her şeyi anlattı ve ailesi, tavşanın davranışından çok gurur duydu. Son buketi çıkarmak üzereydi ki küçük kardeşi eve geldiğinde açlıktan ağlıyordu. Tavşan, kardeşine sihirli buketi verdi.

O anda, büyük bir gök gürültüsü ile büyücü yeniden ortaya çıktı. Tavşana “Sana verdiğim sihirli buketler nerede? Onlara ne yaptın?” diye sordu. Tavşan korkmuş ve özür dilemeye başlamış. Ama büyücü araya girerek, “Onları iyi kullanırsan daha da büyülü olacaklarını söylememiş miydim? Dışarı çık ve ne yaptığına bir bak!” dedi.

Tavşan titreyerek dışarı çıktı. Ve gördüğü şey, büyülü buketlerini kullanma şekli sayesinde, göz alabildiğine tüm kırsal alanın harika, yem yeşil bir tarım arazilerine dönüştüğüydü. Tüm hayvanları beslemeye yetecek kadar su ve yiyeceğe sahip tarım arazisi!

Tavşan, cömertliğinin büyüsünün herkese mutluluk getireceği için çok mutlu hissetti.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir