Yüce Allah Her Şeyi Görüyor Ya!

Adaletiyle dillere destan olan Hz. Ömer (r.a)  halifeliği zamanında geceleri sokaklarda dolaşırdı. Tek derdi halkın emniyet ve huzurunu kontrol etmek, sıkıntısı olan varsa çare bulmaya çalışmaktı.

Bir hastanın feryadını duysa durup hemen onunla yakından ilgilenirdi. Bir çocuğun ağladığını duysa yardımına koşardı. Sözün kısası her dertlinin derdine derman bulmaya gayret ederdi.

Bir gece yine bu maksatla Medine sokaklarında dolaşırken evin birinden ilginç sesler duyar. Bir anne ile kızı arasında geçen bir tartışmaya şahit olur…

Kız:

“Anneciğim! Halifenin ‘sakın süte su katmayın!’ emrini duymadın mı? Nasıl hile yapabiliriz? Lütfen böyle yapma, çok kötü bir iş bu!”

Annesi fikrinde ısrar eder:

“Kızım! Bizim burada süte su kattığımızı halife nereden görecek, nereden bilecek, nasıl işitecek ha?”

Annesi şeytana aldanmıştır bir kere…

Hesabını veremeyeceği zor ve sıkıntılı bir yola girmiştir artık. Kızının tatlı sözlü uyarılarına rağmen kendince onu geçiştirip ikna etmeye çalışır. Ancak tertemiz, dupduru kalbe sahip kızı bu boş sözlerle ikna olmaz ve sonunda annesine şu karşılığı verir:

“Bak anneciğim! Gecenin bu saatinde bu yaptığımızı Halife Ömer diyelim ki görmüyor. Peki o görmüyorsa Allah Teala her şeyi görüyor ya!”

İşte bu söz annesini durdurur. Annesi hatasını anlar. Bu cevabı duyan Hz. Ömer de kızcağızın samimi davranışlarından pek hoşnut olur. Onun dürüstlüğüne hayran kalır. Üstelik kızın annesine karşı saygı sevgi ve edep içindeki tatlı sözleri Hz. Ömer efendimizin gönlünü fetheder. Ruhunda taşıdığı bu güçlü imandan ve Allah’a karşı saygılı olmasında etkilenerek onu oğlu ile evlendirir.

Yüce Rabbimiz bizi de çok sevdiği doğru sözlü ve dürüst kullarının arasına katsın. (Amin)

r.a = Radıyallahu anh, Allah ondan razı olsun, demektir.

Derleyen/ Yazan: Zekeriyya ŞEN

(Diyanet Çocuk/ Ekim-2015)

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.