Yaramaz Kızın Masalı, Bir varmış bir yokmuş, çok eski zamanların birinde minicik bir kız çocuğu varmış, ismi de denizmiş. Bu kız sokaklarda daima yaramazlık yapar insanları rahatsız eder, hayvanlar ve bitkilere zarar verirmiş. Her gün sokaklarda kedi ve köpeklere taş atar, kuşlara sapanla taş fırlatır, çiçekleri koparıp koparıp fırlatırmış.

Çocukların oyuncaklarını kırar toplarını patlatırmış. Her gün komşular bu kızı annesine şikâyet edermiş. Kızlarının yaptıklarını anlatırlarmış. Bu ufak kıza ana babası her seferinde ceza verirmiş ama bu kız hiç bir şekilde uslanmaz her fırsatta yineleme yineleme kötülüklere devam edermiş. Anne ve babası gene bir gün ona ceza vermişler odana gideceksin ve bir daha sokağa çıkmayacaksın diye.
Deniz her gün sokaktaki çocukları camdan izler keşke bende orda olsaydım dermiş. Fakat ailesi bu sefer cezasının zamanını uzun tutmayı düşünüyormuş. Çünkü deniz bir çeşitli uslanmıyormuş. Deniz evdeki tüm kitap ve hikâyelerini yırtığı için evde oyalanmak için okuyacak hikâye dahi bulamamış. Bir gün deniz uzanırken çabucak uyuyakalmış. Rüya görmeye başlamış. Rüyasına denizin bir peri gelmiş. Bu peri ona demiş ki “Denizcim ben arkadaşlarımın yanına gidiyorum, benimle gelmek ister misin?” Deniz bu öneri karşısında heyecanla tabi gelmek isterim diye birlikte arkadaşlarının yanına gitmişler.
Ama deniz çabucak şaşırmış zira bu perinin arkadaşları, it kedi, çiçek ağaç, kuş ve oyuncaklar mış.  Peri denize demiş ki “ hadi gel uzakta durma” , sonrada deniz yanlarına gitmiş ve tanışmışlar. Ama Deniz hala şaşkınlığını gizleyememiş. Onlarda şaşırdığını anlayarak kendilerini adamakıllı tanıtmışlar. Deniz demiş ki ben sizi hatırlıyorum ben sana taş atmıştım, sizi kovalamıştım. Onlarda evet. Sen yapmıştım. Küçük bisiklet demiş ki benimde tekerleğimi kırmıştın.
Çiçekte demiş ki sen benim arkadaşlarımı kopardın. Deniz bu söylenenlere çok üzülmüş ve oturup ağlamış. Ben mi bunları size yaptım inanamıyorum. Ben bu kadar mı kötü bir insanım demiş. Ağlamaya devam etmiş. Peri kızı ona demiş ki üzülme deniz. Sen bilerek yapmadın. Kuş’ta denizle konuşarak demiş ki sen canımızın acıyacağını bilmiyordum.
Üzülme biz seni affettik. Deniz bir süre daha ağlamaya devam etmiş. Sonrada ağlamasını kesmiş ve üzülmüş bir şekilde hepsinden farklı farklı özür dilemiş. Affedin beni olur mu bir daha katiyen bunları yapmayacağım sizleri üzmeyeceğim ve kimsenin kalbini kırıp canını acıtmayacağım. Onlarda tamam sen üzülme bundan sonra yapmazsın. Bizde seni affediyoruz demişler. Daha sonra oyun oynamaya başlamışlar.
Peri kızı denizin yanına gelerek demiş ki, denizcim bundan sonra gitmemiz lüzum, arkadaşlarımızla vedalaş istersen demiş. Ve vedalaşarak birlikte yanlarından uzaklaşmışlar. Daha sonra deniz uyanmış uykusundan.
 Deniz uyandığında hem neşeli hem mutsuzmuş. Çünkü yaptıklarının farkına varmış ve pişman olmuş.  Aksam ana ve babası işten gelince onlarla konuşan deniz gerçekleştirdikleri için özür dileyip bir daha katiyen yapmayacağını söylemiş. Onlarda denizin cezasının bitmesi gerekliliğini belirterek affetmişler.
Bir hafta sonra denizin cezası bitmiş ve bundan sonra dışarı çıkmasına ve arkadaşları ile oyun oynamasına müsaade verilmiş. Deniz bir daha bu türlü kötülükler yapmamış ve çok hoş bir yaz mevsimi geçirmiş.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir