Bir zamanlar kar tanesi olmayı ve manzarayı beyaza çevirmeyi hayal eden küçük bir su damlası varmış. Yıllar geçmiş ve yaşadığı göldeki küçük damlayı buharlaştıran büyük bir kuraklık olmuş. Su damlası gökyüzüne ulaştığında küçük bir bulutun parçası olmuş. Hava soğuduğunda, küçük damla düşebileceği ve yeri karla kaplayabileceği güzel bir kırsal bölge aramış.

Ancak çok az kar yağdığı için yere değdiği anda erimiş. Küçük damlanın kalması, güneş ışınlarının tekrar parlaması ve onu bulutlara geri göndermesini beklemek zorunda kalmış. Güneş parlayınca, küçük damla bir kez daha yükselmiş, tekrar kara dönmüş ve aşağı düşmüş, inişten hemen sonra yeniden erimiş.

Bu birkaç kez bu şekilde olmuş. En Sonunda, küçük damla milyonlarca başka damlanın bir araya toplandığı büyük bir bulutun parçası olmuş. Devasa olmasına rağmen, o buluttaki koşullar oldukça rahatsız ediciymiş. Birkaç damla etraftaki herkese emrediyor, büyük bir şamata arasında onları diğer damlaları eziyormuş.

-“En büyük damlalar en altta! En küçük damlalar en üstte! Hadi, hadi! Kaybedecek zaman yok… ”

Bizim küçük damlamız tüm bunlara pek hevesli değildi ve tekrar Dünya’ya düşmeyi düşündü, ama yanındaki hoş, dostane bir damla onu vazgeçirmeyi başardı.

-“Nereye gidiyorsun? Katılmak istemiyor musun?”

Küçük damlamızın ne kadar şaşırdığını gören dost canlısı damla, büyük bir kar yağışı için hazırlandıklarını açıkladı.

-“Burada hepimiz kar olmayı, günlerce toprağı örtmeyi seviyoruz, bu yüzden burada toplandık. Yıllar önce tek başıma yapmayı denerdim ama yardımsız yapamayacağımı öğrendim. Hepimizin birbirimize biraz yardım ettiğimiz bu güzel bulutu buldum. Ve ekip çalışmamız sayesinde şimdiye kadarki en iyi kar yağışlarından bazılarını yaptık!”

Biraz sonra, her iki damla da kar taneleri gibi gökyüzünde uçuşuyor, etrafı milyonlarca ve milyonlarca başka kar taneleri ile çevrili, yeşil alanları beyaza çeviriyordu.

Ve büyük bir sevinçle, küçük damlamız, herkes birlikte çalıştığında, ilk başta imkânsız görünen şeyi başarabileceklerini fark etti.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir