Sultan Mahmud, kıyafet değiştirip halkın arasında dolaşırken bir kahvehaneye uğramış. Herkes kahveciden garip şekilde bir şeyler istiyor:

“Tıkandı Baba! Çay getir!..”

“Tıkandı Baba! Kahve getir!..”

Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.

–Baba hele anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?

–Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.

–Anlat Baba anlat! Merak ettim, deyip çekmiş sandalyeyi.

Tıkandı Baba da “Peki” deyip başlamış anlatmaya;

–Bir gece rüyamda bir kalabalık gördüm. Her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve çeşmenin içine sokarak açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.

Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın.” dedim ve uğraşırken çeşme tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı. Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tıkandı Baba”ya çıktı ve hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdi de burada çaycılık yapıp geçinmeye çalışıyoruz.

Tıkandı Baba’nın anlattıkları Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş. Çayını içtikten sonra dışarı çıkmış ve adamlarına:

–Her gün bu adama bir tepsi baklava getireceksiniz. Her dilimin altında bir altın koyacaksınız ve bir ay boyunca buna devam edeceksiniz, demiş.

Sultan Mahmut’un adamları “Peki” demişler ve ertesi akşam bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı Baba’ya baklavaları vermişler. Tıkandı Baba baklavayı almış, bakmış baklava nefis.

“Uzun zamandır tatlı da yiyememiştik. Şöyle ağız tadıyla bir güzel yiyelim.” diye içinden geçirmiş. Baklava tepsisini almış evin yolunu tutmuş. Yolda giderken “Ben en iyisi bu baklavayı satayım evin ihtiyaçlarını gidereyim” demiş ve işlek bir yol kenarına geçip başlamış bağırmaya.

“Taze baklava, güzel baklava!”

Bu esnada oradan geçen bir adam baklavaları beğenmiş. Üç aşağı beş yukarı anlaşmışlar ve Tıkandı Baba baklavayı satıp elde ettiği para ile evin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış.

Müşteri baklavayı alıp evine gitmiş. Bir dilim baklava almış yerken ağzına bir şey gelmiş. Bir bakmış ki altın. Şaşırmış, diğer dilim, diğer dilim derken bir bakmış ki her dilimin altında altın var. Ertesi akşam adam acaba yine gelir mi diye aynı yere geçip başlamış beklemeye. Sultanın adamları ertesi akşam yine bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı Baba yine baklavayı satıp evin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için aynı yere gitmiş.

Müşteri hiçbir şey olmamış gibi: “Baba baklavan güzeldi. Biraz indirim yaparsan her akşam senden alırım.” demiş. Tıkandı Baba da “Peki” demiş ve anlaşmışlar. Tıkandı Baba’ya her akşam baklavalar gelmiş ve adam da her akşam Tıkandı Baba’dan baklavaları satın almış. Aradan bir ay geçince Sultan Mahmut:

“Bizim Tıkandı Baba’ya bir bakalım” deyip Tıkandı Baba’nın yanına gitmiş. Bu sefer padişah kıyafetleri ile içeri girmiş. Girmiş girmesine ama birde ne görsün? Bizim tıkandı baba eskisi gibi perişan. Sultan:

–Tıkandı Baba sana baklavalar gelmedi mi? demiş.

–Geldi sultanım!

–Peki ne yaptın sen o kadar baklavayı?

–Efendim satıp evin ihtiyaçlarını giderdim, sağ olasınız, duacınızım.

Sultan şöyle bir tebessüm etmiş.

–Anlaşıldı Tıkandı Baba anlaşıldı, hadi benimle gel, deyip almış ve devletin hazine odasına götürmüş.

–Baba şuradan küreği al ve hazinenin içine daldır küreğine ne kadar gelirse hepsi senindir. Ama bir hakkın var, demiş. Tıkandı Baba o heyecanla küreği tersten tutup hazinenin içine daldırmış. Bir bakmış küreğin ucunda sadece 1 altın var, o da düştü düşecek. Sultan demiş;

–Baba senin buradan da nasibin yok. Sen bizim şu askerlerle beraber git onlar sana ne yapacağını anlatırlar, demiş ve askerlerden birini çağırmış.

–Alın bu adamı Üsküdar’ın en güzel yerine götürün ve bir tane taş beğensin. O taşı ne kadar uzağa atarsa o mesafe arasını ona verin, demiş.

Askerler “Peki” deyip adamı alıp Üsküdar’a götürmüşler.

–Baba hele şuradan bir taş beğen bakalım, demişler. Tıkandı Baba şaşırmış;

–Niçin? demiş. Askerler:

–Hele sen bir beğen bakalım, demişler.

Baba şu yamuk, bu küçük, şu büyük derken kocaman bir kayayı beğenip almış eline.

–Ne olacak şimdi? demiş. Askerler cevap vermiş.

–Baba sen bu taşı atacaksın, ne kadar uzağa giderse o mesafe arasını padişahımız sana bağışladı.

Adam taşı kaldırmış tam atacakken taş elinden kayıp başına düşmüş. Adamcağız oracıkta ölmüş. Askerler bu durumu Padişah’a haber vermişler. İşte o zaman Sultan Mahmut o meşhur sözünü söylemiş:

“VERMEYİNCE MÂBUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT!”

Cemil Sadaka Veriyor

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir