Tavşan Ailesi Masalı, Bir varmış bir yokmuş, evvelce içerisinde kalbur zaman içinde, çok şirin bir kasaba dahi mutluluk içerisinde yaşam sürdüren ufak tavşan ailesi varmış. Bu şirin aile de ana tavşan, baba tavşan ve üç de ufak yavru tavşan kardaş yaşarmış. Tavşan kardeşler beraber o kadar çok eğleniyorlarmış, gün boyu bahçelerinde oradan oraya koşuşturup çilek arama yarışı yapıyorlarmış. Bu yüzden aralarına diğer dost gelsin istemezlermiş. En sevdikleri meyve çilekmiş.

Anneleri olağanüstü havuç yemekleri yapsa dahi hepsinin aklı fikri çilekteymiş. Ve ormanın derinliklerinde bir ton çileğin olduğunu düşünüp hayal kuruyorlarmış. Anneleri onlara bahçeden dışarı sakın çıkmayın! sizin için çok tehlikeli olur, dermiş. Küçük yavru tavşanlardan biri yaramazlık ve haylazlık peşinde koşmayı çok severmiş. Diğerleri şayet annesinin sözünden biran olsun çıkmak istemezlermiş.
Bir gün yaramaz tavşan kardeşlerine beraber ormana gidelim ormanda çok çilek var demiş. Ben yolu biliyorum korkulacak bir şey yok lütfen! lütfen! diyerek yalvarmış. Küçük yavru kardeşler çok korksalar dahi bir an için yaramaz tavşana tamam, demişler. Anneleri evi toparlarken bahçeden ormana doğru süzülmüşler. Yaramaz tavşan önde, kardeşleri arkada ormanda çilek aramaya başlamışlar. Az gitmiş uz gitmişler, ormanda birbirinden hoş ağaçlar, böcekler, kuşlar görmüşler. Yaramaz tavşan en hoş çilekler bu doğrultu dahi  haydi oraya gidelim!!!
Diye bağırmış ve daima beraber yaramaz tavşanın dediği yere doğru ilerlemişler ve gözlerine inanamamışlar. Birbirinden hoş büyük kıpkırmızı leziz mi leziz çilekleri görünce mutluluk çığlıkları atmışlar. O kadar lezzetlilermiş ki tümü içinden burada yaşasak ne hoş olur diyerek düşünmüşler. Hepsi aniden o büyük kıpkırmızı çilekleri yerken havanın karardığını ayrım etmemişler.
Yaramaz tavşan haydi evimize gidelim düşün yola annem, babam bizi merak eder demiş. Fakat çokbilmiş yaramaz tavşan yolu yitirmiş. Küçük tavşan yavruları korkudan ağlamaya başlamışlar. O sırada dahi karşılarına Sincap kardaş ve ufak kanguru çıkmış.
Olanları anlatıp çilek yerken biranda karanlık çöktü, evin yolunu bulamıyoruz, annemiz bizi merak edecek bize yardım eder musunuz, demişler. Sincap ve ufak kanguru biz sizi evinize götürebiliriz, demişler. Ardından keyiflerine yerine gelen ufak tavşan kardeşler, sincap ve ufak kanguru muhabbet ede ede evlerinin yolu tutmuşlar. Çok iyi dost olan bu şirin dostlar birbirlerini çok sevmişler.
Küçük yaramaz tavşan o günden sonra çok uslanmış ve bir daha büyüklerinin sözünden çıkmamaya karar vermiş. Çünkü karşılarına arkadaşları çıkmasaymış ormanda kurtlara yem olabilirlermiş. Küçük yavru tavşan kardeşler, o günden sonra kendilerine yeni oyun dostu olarak Sincap kardeşi ve ufak kanguruyu yanlarına almışlar.
Hatta ormana beraber çilek tarlasına gittikçe doyasıya çilek yemişler. Çilek sevgileri onlara çok hoş iki yeni dost kazandırmış. Anneleri onlara leziz havuç kurabiyeleri yapıyor, beraber ormana pikniğe gidiyorlarmış. Ormanda oyunlar oynayarak paylaşmanın, eğlencenin yeni dostlar tanımanın ne kadar dahi hoş olduğunu anlamışlar.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir