Bir zamanlar zengin ve sevecen bir yaşlı adam, ömrünün sonuna geldiğinde, mal varlığını dürüst ve zeki bir genç adama bırakmaya karar vermişti. Bu kararından bahsetmişken, iyi bir arkadaşına akıllıca seçim yapmak istediğini söyledi. Arkadaş ona tavsiyede bulundu:

“Bir dahaki sefere bir şey sattığınızda ve müşteriye parasını verdiğinizde, onlara çok fazla verdiğinizden emin olun. Fazla parayı size iade eden müşteri dürüst olduğunu bileceksiniz” dedi.

Zengin adam tavsiyesi için arkadaşına teşekkür etti ve bunun iyi bir fikir olduğunu ve uygulanmasının kolay olduğunu düşünerek denemeye karar verdi.

Bilmediği şey şuydu. Sohbet sırasında orada bulunanlardan biri arkadaşı gibi davranan, ancak zengin yaşlı adamı gerçekten çok kıskanan bir komşusu bir büyücüye giderek, zengin yaşlı adamın madeni paralarına büyü yapması için büyücüye para verdi. Büyü, yaşlı adamın dokunduğu madeni paraları madeni para olarak görmek yerine gören herkesin, onları müşterinin dünyada en çok istediği şey olarak görmesini sağladı.

Bu planla kıskanç komşu, hiçbir müşterinin yaşlı adamın bozuk parasını geri vermeyeceğine ve parasını bırakacak kimsesi olmadığı için her şeyi komşunun genç yeğenine bırakacağına inanıyordu.

Gerçekten de açgözlü komşu için her şey plana göre gitti ve tek bir müşteri bile büyülü paraları iade etmedi. Bazıları bu madeni paralarda büyük elmas veya değerli taşı gördü, diğerleri bir sanat eseri gördü, bazıları bir kalıntı gördü ve bazıları mucizevi bir şifa iksiri gördü.

Yaşlı adam dürüst bir insan bulmaya çalışmaktan neredeyse vazgeçtiğinde, açgözlü komşu yeğenini yaşlı adamın işine gönderdi ve çocuğa yaşlı adamın parasını geri vermesini söylemeye büyük özen gösterdi. Yeğen bunu yapmaya kararlıydı, ancak büyülü paraları aldığında, onlarda kendi amcasının tüm mal varlığını ve onurunu gördü. Amcasının kendisine söylediklerinin bir hile olduğuna inanarak, amcasının bu ihaneti öğrendiği andan itibaren faydasız madeni paraları ve açgözlülüğü ile bitmek tükenmek bilmeyen bir şekilde ayrıldı., yeğenini sonsuza dek sürgüne gönderdi.

Hasta ve depresyonda olan zengin yaşlı adam, ölmeden önce hizmetçilerini aramaya karar verdi. Artık yanlarında olmadığında özgürce yaşayabilmeleri için onlara bazı mallar verdi. Bu hizmetçiler arasında yanlışlıkla bu paranın bir kısmını alan bir genç vardı. Bir baba gibi sevdiği bilge ve adil yaşlı adamın evinde yetişen genç, para yerine yaşlı adamı iyileştirecek güçlü bir ilaç gördü, çünkü bu gerçekten de hayatında en çok istediği şeydi. Bunu gören genç, parayı yaşlı adama geri teklif ederek, “Al bunu efendim, sizin için; seni daha iyi hissettirecek dedi.

Ve bu basit madeni paranın geri dönüşü gerçekten de en mucizevi tedavi gibiydi. Yaşlı adam sonunda dürüst bir insan bulmuş olmanın sevinciyle sıçradı ve bu dürüst insanın her zaman kendi evinde olduğunu görmek içini sevinçle doldurdu.

Böylece genç hizmetçi büyük bir adalet, cömertlik ve dürüstlükle yaşlı adamın tüm mal varlığını ve ticari kaygılarını yönetmeye devam etti. Ve yaşlı adam daha uzun yıllar bir oğul gibi ona eşlik etmeye ve öğüt vermeye devam etti.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir