Arda, sessiz sakin ve biraz içine kapanık bir çocuktu. Duygularını rahatça dile getiremezdi. Çok arkadaş canlısı olsa da arkadaşlarının yanına gidemez, onların gelmesini beklerdi.

Bir gün hastalandı ve günlerce okula gidemedi. Ateşi sürekli yükseliyor, kendini toparlayamıyordu. Anne ve babası en taze meyveleri, sebzeleri onun için seçip özenle hazırlıyorlardı ama Arda’nın canı hiç istemiyordu. Onun bu iştahsız ve mutsuz haline dayanamayan annesi yatağının ucuna oturdu.

— Ardacığım, günden güne düzeleceğine daha da kötü oldun. Bir şey de yemiyorsun. Bize söylemediğin bir durum mu var?

— İyiyim anne merak etme. Birkaç güne kalkarım ayağa inşallah.

— Emin misin? Bana her şeyi anlatabilirsin, biliyorsun değil mi?

Arda yatağından güçlükle doğruldu. Ellerini yüzüne hızla kapatarak ağlamaya başladı. Ne olduğunu anlayamayan annesi çok şaşırmıştı:

— Neler oluyor oğlum? Saklama, ne olur söyle, anlat bana.

— Ah, anne. Daha ne olsun. Günlerdir hastayım. Ziyaretime hiçbir arkadaşım gelmedi. En çok da sıra arkadaşım Halil’e kırıldım. En sevdiğim arkadaşımdı. Neden gelmedi? Üstelik onlar bizim komşumuz.

— Halil’e onu ne kadar çok sevdiğini söyledin mi? Değer verdiğini hissettirdin mi?

— Hayır anne. Hiç söylemedim çünkü buna gerek yok. Onunla top oynuyorum. Koşu yarışı yapıyorum. Onu çok sevmesem yapmazdım. Bunu anlaması lazım değil mi?

— Bak sana ne anlatacağım. Peygamber Efendimiz, sevginin içimizde hapsolan bir duygu olarak kalmasından ziyade, paylaşılmasını istemiştir. Bir gün bir adam, Peygamberimizle birlikte otururken önlerinden bir adam geçer. “Ey Allah’ın Resulü, ben bu adamı çok seviyorum” der. Peygamberimiz ona da “Bunu ona söyledin mi?” diye sorar. Adam hayır cevabını verince sevgili Peygamberimiz; “Git ona söyle!” buyurur. Bunun üzerine adam o kimsenin yanına gider ve: “Ben seni Allah için seviyorum!” der. Öteki adam da buna çok sevinir; “Beni, kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin!” cevabını verir.

— Yani Halil onu sevdiğimi hissetmemiş olabilir mi? Bu yüzden mi gelmedi?

— Sevgini hissettiğine eminim. Çünkü Halil’in annesi sabah beni aradı. Seni görüp geçmiş olsun demek için ailece bize gelecekler. Ben de onlar için nefis bir çikolatalı kek yaptım. Yani arkadaşın da seni seviyor ama bunu ara sıra birbirinize söylemelisiniz.

— Haklısın anneciğim. Mutlaka söyleyeceğim. Sayende içimdeki üzüntü tamamen geçti.

Halil gelince Arda ona hissettiklerini anlattı. Halil çok mutlu oldu.

— Ben de seni çok seviyorum, benim en iyi arkadaşım, dedi.

İki arkadaş sevgiyle sımsıkı sarıldılar.

Elmas Gezer

Bizim Bahçe Dergisi – Nisan 2019

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir