Sebze Sevmeyen Prens Masalı, Uzak ülkelerin birinde bir prens Ali varmış. Bu prens ne yemek istese derhal ona verilirmiş. Meyveler, tatlılar, şekerler, çikolatalar, daha neler neler.  Her kahvaltıda peynir, süt, yoğur, marmelat, tahin-pekmez, bal, kaymak, ekmek, hepsini yermiş. Fakat bu prens sebzeleri hiç mi hiç sevmezmiş. Bu ülkenin en büyük bahçesinde onlar sebzeler meyveler yetiştiriyorlarmış fakat gene de hiç yemezmiş.

Birçok yol denemişler yedirebilmek için fakat prens Ali her seferinde yemeyi reddedermiş. Annesi prens Ali için pırasa, karnabahar, patlıcan dolması, soğan dolması, brokoli çorbası, ıspanak böreği gibi hiç bir sebzeyle yapılmış yemeği yememiş.
Aradan vakit geçmiş ve prens Ali git gide zayıflamış ve hasta olmaya başlamış. Prens Ali’nin hastalığının ne olduğunu anlayan şimdilik çıkmamış. Ülkenin tüm hekimleri gelmiş gitmiş fakat hiç bir tedavi netice vermemiş. Prens Ali aylarca yataktan kalkamamış, oyun oynayamamış, okuluna gidememiş, topla dahi oynayamamış. İştahı kesilmiş sevdiği şeyleri dahi yiyemez duruma gelmiş.
Bir gün prens alinin annesi uyur iken bir peri rüyasına gelmiş. Rüyasında prens Ali’nin annesine demiş ki prensimizin niçin hasta olduğunu söyleyeceğim. Prens ali hiç yeşillik yemiyor. Bu yüzden hastalandı. Ona yeşillik yemeklerini pişir ve ilaç olduğunu belirterek yedir. Prens Ali’nin annesi uykusundan sevinçle uyanmış ve kısa sürede mutfağa gitmiş. Bir sürü yeşillik yemekleri yapmış ve prens Ali’nin oğluna getirmiş.
Oğluna demiş ki bu seferki ilaçlar yemeğin içerisinde. Bunu yersen derhal iyi olacaksın demiş. Prens Ali o kadar bitkinmiş ki ne yediğine bakmadan yavaş yavaş yemeye başlamış. Annesi bir bakmış ki Ali tüm yemekleri bitirivermiş. Yemeklerini yiyen Ali dinlenip uyumak için yatağına gitmiş. Aradan vakit geçmiş ve annesi Ali’ye her öğünde yeşillik yemekleri pişirmeye devam etmiş.
Ali gitgide iyiye gitmeye başlamış. Zaman geçtikçe Ali yeşillik yemeği yediğini idrak etmiş. Fakat bu yemeklerin bu kadar hoş olduğunu bilmiyormuş. Ali’nin en sevdiği yemek brokoli olmuş.
Prens Ali tamamıyla iyileştikten sonra annesine yediği başka yemekleri sormuş. Annesi de Ali’ye farklı farklı yemekleri söylemiş. Ali hayretle ben mi o kadar sebzeyi yedim diyerek sormuş. Annesi evet oğlum hepsini sen yedin. Ve çokta beğendin. Ali bundan sonra her yemeği yiyeceğini söylemiş ve hiç bir yeşillik yemeğinin bu kadar leziz olma ihtimalini ön görü etmediğini söylemiş.
 Prens Ali’ye hekimler her yemeği denk miktarda yemelisin, her daim yeşillik yemekte olmaz her daim meyve yemekte olmaz demiş. Ve Ali doktorların tavsiyesini dinlemiş. Bundan sonra annesinin yaptığı her şeyi yemiş. Yemek ayırt etmenin ne kadar hatalı olduğunu idrak etmiş. Bir daha hiç hasta olmamış.
Prens Ali iyi olduktan sonra bu ülkede 40 gün 40 gece şölen yapılmış. Bu şölende bir ton tür tür yemekler, etler, meyveler, tatlılar tür tür yiyeceğin olduğu sofralar kurulmuş. Bütün ülke prens Ali’nin iyi olmasını kutlamış.

You may also like

Tatlı Cadı

Tatlı Cadı

Tatlı Cadı, Bir zamanlar çok özel küçük bir cadı varmış. İyi kalpli olduğu için diğer cadılardan ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir