3. Seviye: 10-14 Yaş Hikayeler Dürüstlük Hikayeleri İyilik Hikayeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Hikayeleri

Otobüs Bileti

Genç adam, dersler bittikten sonra fakülte kütüphanesine geçmiş, biraz kitap okumuştu. Bir süre kitap okuduktan sonra vaktin hayli ilerlediğini anladı. Akşam olmak üzereydi artık. Gün, yerini geceye bırakmaya hazırlanıyor; güneş, İstanbul’un o eşsiz manzarasında gün batımı sefası yapmak isteyenlere seyrine doyumsuz anlar yaşatıyordu.

Fakülteden çıkıp az ilerideki otobüs durağına geçti. Durakta beklerken yanına yaşlı bir kadın yanaştı.

“Oğlum” dedi. “Bana yardım eder misin?”

Genç adam yaşlı kadına baktı. Yaşı yetmişlerde, ağır hareket eden, kilolu bir Anadolu kadınını andırıyordu. Kısa süre önce kaybettiği babaannesi geldi aklına.

“Buyur teyze.” dedi.

“Ben karşı yakaya geçeceğim. Gündüz bu tarafa bir tanıdığıma uğramak için gelmiştim. Eve dönmek için yola çıktım ama cüzdanımı düşürmüşüm galiba. Parasız pulsuz kaldım burda. Telefon falan da yok. Akşam oldu. Deden evde beni bekler. Bana bir yardım etsen?” dedi yaşlı kadın.

Genç adam hiç düşünmeden “Tabi ki teyze. Ne tarafa gideceksin?” diye sordu. Yaşlı kadın anlattı. Genç adam yolculuk için bineceği vasıtaları hesapladı. Önce Üsküdar merkeze inecek, ordan vapura binecek, ordan da otobüse binecek. Etti üç.

“Bir saniye bekle teyze.” dedi ve hemen yandaki büfeye vardı. Ne olur ne olmaz diyerek 5 tane bilet aldı yaşlı kadın için. Kadının aç olabileceğini de düşündü.

“Teyze aç mısın? Atıştırmalık bir şeyler almamı ister misin?” diye sordu.

“Yok oğlum sağ ol, gerek yok. Bir an evvel evime varsam yeter. Yapayalnız kaldım buralarda.”

“Yapayalnız olur mu teyze? Biz ne güne duruyoruz. Gerekirse evine kadar götüreyim seni.”

Yaşlı kadın biraz tereddüt etti, “Sağ ol, kendim giderim.” dedi.

Genç adam büfeden aldığı biletleri teyzeye uzattı.

“Buyur teyze. Bu biletler seni evine kadar götürür.”

Yaşlı kadın bir biletlere bir de genç adama baktı. Şaşkın ve gönülsüz bir şekilde biletleri aldı. “Sağ ol” deme ihtiyacı bile hissetmedi.

O esnada Üsküdar’a götürecek olan otobüs gelince genç adam otobüse yöneldi ve kalabalıkla birlikte otobüse bindi. Otobüsün içinden durağa baktığında, eve yetişmem lazım, geç kaldım diyen kadının hala durakta oturduğunu, otobüse binmediğini gördü. Üstelik yalnızım dediği halde yanına başka bir kadının yanaştığına ve onunla çok yakın biriymiş gibi konuştuklarına şahit oldu. Otobüs hareket edip Üsküdar’a doğru yol alırken tüm olan biteni anlamaya çalışıyordu.

Kadının biletleri alırkenki mutsuz hali, otobüse binmemesi, ayrılınca başka birinin yanına gelmesi… Olan biteni kafasında canlandırınca anladı ki yaşlı kadın para bekliyordu. Para yerine bilet verilince şaşırmıştı. İnsanların merhametini suistimal etmeye çalışmıştı. Kim bilir, yaşlı kadın durakta bekleyen daha kaç kişiye daha aynı oyunu oynayacaktı.

Genç adam, kaldığı pansiyona varıncaya kadar bu olayı düşündü. Ama içinde kandırılmanın verdiği öfke yoktu. Mutluydu. Aldatılmış olsa da yolda kalmış yaşlı bir kadına yardım etme sevabını almıştı. Önemli olan kendisinin niyetiydi. Başkalarının niyeti değil…

Bekir Salih KORKMAZ

Cevap yaz