Görevlerin dağıtıldığı gün, sınıftaki tüm çocuklar için en heyecan verici günlerden biriydi. Dönemin ilk haftasıydı. O gün, her erkek ve kıza, o okul yılının geri kalanından sorumlu olacakları bir iş verildi.

Her şeyde olduğu gibi, bazı işler diğerlerinden daha ilgi çekiciydi ve çocuklar en iyilerinden birinin kendilerine verilmesi için can atıyordu. Bunları dağıtırken öğretmen, geçen yıl hangi öğrencilerin en sorumlu olduğunu ve bugünü en çok sabırsızlıkla bekleyenlerin o çocuklar olduğunu dikkate aldı. Bunların arasında Neşe göze çarpıyordu. Kibar ve sessiz bir kızdı ve önceki yıl boyunca öğretmenin talimatlarını mükemmel bir şekilde yerine getirmişti.

Ama o yıl büyük bir sürpriz oldu. Her çocuk, ders için kitap veya radyo hazırlamak, saati söylemek, tahtayı temizlemek veya evcil hayvanlardan birine bakmak gibi normal işlerden birini aldı. Ama Neşenin işi çok farklıydı. Ona biraz kum ve bir karınca içeren küçük bir kutu verildi. Ve öğretmen bu karıncanın çok özel bir karınca olduğu konusunda ısrar etse de Neşe hayal kırıklığına uğramaktan kendini alamadı.

Sınıf arkadaşlarının çoğu onun için üzüldü. Ona sempati duydular ve bu işin kendisine verilmesinin ne kadar adaletsiz olduğuna dikkat çektiler. Babası bile öğretmene çok kızdı ve bir protesto eylemi olarak Neşeyi bu önemsiz evcil hayvana dikkat etmemeye teşvik etti.. Ancak öğretmenini çok seven Neşe, bu kadar az ilgi çeken bu işle özel bir şey yaparak öğretmene hatasını göstermeyi tercih etti.

Neşe kendi kendine, ” Bu küçük görevi harika bir şeye dönüştüreceğim,” dedi.

Böylece Neşe küçük karıncasıyla ilgili her şeyi araştırmaya başladı. Farklı türler hakkında bilgi edindi ve habitatları ve davranışları hakkında her şeyi inceledi. Karınca için mükemmel hale getirmek için küçük kutuyu değiştirdi. Neşe, karıncaya en iyi yemeği verdi ve sonunda herkesin beklediğinden biraz daha fazla büyüdü…

İlkbaharda bir gün sınıftayken kapı açıldı ve oldukça önemli görünen bir adam ortaya çıktı. Öğretmen büyük bir sevinçle dersi böldü ve şöyle dedi:

“Bu Doktor Emrah. Bize harika bir haber vermeye geldi, değil mi?”

“Aynen öyle”. dedi Doktor. “Bugün yarışmanın sonuçlarını yayınladılar ve bu sınıf, bu yaz, her türlü böceği araştıracağımız tropik yağmur ormanlarına yaptığım bir yolculukta bana eşlik etmesi için seçildi. Bu bölgedeki tüm okullar arasında, Sana verilen narin küçük karıncaya en iyi bakan da bu oldu kuşkusuz. Tebrikler! Harika yardımcılar olacaksın!”

O gün okul neşe ve kutlamayla doluydu. Herkes öğretmenini yarışmaya katılmayı düşündüğü için tebrik etti ve Neşeye bu kadar sabırlı ve sorumlu olduğu için teşekkür ettiler.

Ve böylece birçok çocuk, en önemli görevlerin size verilmesi için, görünüşe göre en küçük görevlerde bile nasıl sorumlu olunacağını bilmeniz gerektiğini öğrendi. Ve şüphesiz, bundan en çok memnun olan Neşe oldu, kendi kendine defalarca “Bu küçük işi gerçekten harika bir şeye dönüştürdüm” dedi.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir