Zengin bir iş adamının bahçesinde yan yana dikilen iki limon ağacı vardı. Mayıs ayı sonlarında açan limon çiçekleri, bütün bahçenin havasını bir anda değiştirir ve apartmanlara hapsedilmiş insanlara baharın geldiğini müjdelerdi.

Ancak limon ağaçlarından biri diğerinden cılız ve şekilsizdi. Bu yüzden büyük ağaç her fırsatta onu küçümser ve ona tepeden bakardı. Ev sahibi de küçük boylu limon ağacından ümit kesmiş görünüyordu. Ona göre ağaç bu gidişle kuruyup ölecekti. Bu yüzden de onu fazla sulamaz ve bakımını yapmazdı.

Günün birinde esen sert bir poyraz, karlı dağların yamaçlarındaki bir grup çiçek tohumunu iş adamının bahçesine uçurdu. Fakat bahçenin her tarafı parsellenmiş sadece limon ağaçlarının altında yer kalmıştı. Bir an önce filizlenmek zorunda olan tohumlar limon ağaçlarının yanına gelerek onların altında yeşermek için izin istedi.

Büyük ağaç iyice kasılarak “Böyle bir şey asla mümkün olamaz!” diye atıldı. “Bizler kuru kalmayı pek sevmeyiz. Eğer dibimde çoğalırsanız suyu emip beni kurutursunuz.”

Aslında büyük ağacın çekindiği başka bir şey daha vardı. Çiçekler rengarenk açtıklarında limon ağacının sarıya çalan beyaz çiçekleri sönük kalacak ve bahçe sahibinin gözündeki değeri azalabilecekti. Oysa onun kendinden güzel olanlara hiç mi hiç tahammülü yoktu.

Küçük ağaç uzun boylu arkadaşının tohumlara verdiği cevabı beğenmemişti. Çünkü o kendisine hayat verenin o hayat için gerekli olan suyu da vereceğini çok iyi biliyordu. Bu yüzden aklına bile gelmiyordu susuzluk.

Tohumların teklifini kabul ederken “Sizlerle birlikte olmak bana mutluluk verir.” dedi. “Böylelikle yalnızlıkla çekmeyiz.”

Büyükağaç bu işten hoşlanmamıştı fakat küçük olanı “Güzel yaratılanlardan kimseye zarar gelmez.” diye tekrarlıyordu. “Güzellerden güzellikler doğar sadece…”

Küçük limon ağacının altında filizlenen tohumlar birkaç hafta içinde cennet çiçekleri gibi açıp bütün bahçenin göz bebeği haline geldi. Bu arada ağaç, elinden geldiği kadar kendilerine yardımcı olmaya çalışıyor ve çiçeklerin sevdiği yarı güneşli ortamı sağlamak için eski yapraklarını döküyordu.

Çiçekler kısa bir süre sonra mis gibi kokular yaymaya başladı. Bahçe sahibi o vakte kadar hiç duymadığı bu kokunun nereden geldiğini araştırdığında, davetsiz misafirleri yani çiçekleri bularak hayrete düştü.

Adam, ancak rüyalarında görebildiği bu çiçeklerin güzelliğini devam ettirebilmek için sabahları artık daha erken kalkıyor ve onları en iyi gübrelerle besleyip bol bol suluyordu.

Küçük limon ağacı, köklerinin en ince ayrıntılarına kadar ulaşan bu suları çiçeklerle birlikte içiyor ve büyük bir hızla serpilip büyüyordu.

Çiçekleri sevgiyle kucaklayan ağaç, ertesi bahara kalmadan o civarın en büyük ağacı haline geldi ve birbirinden güzel kelebeklerin ziyaret yeri oldu. Daha sonra da kendi çiçeklerini açarak bahçenin güzelliğine güzellik kattı.

Eskinin büyüğü, şimdinin ise küçük ve yalnız kalmış olan diğer limon ağacı ise komşusuna duyduğu kıskançlıkla için için kuruyordu…

İyilik yapanlar ve sevginin gücüne inananlar daima kazanmıştır bu hayatta. Kıskançlık ve bencillik ise hep kaybettirmiştir.

Keloğlan Şehre İniyor

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir