Aceleci Lak Lak

Yağmurlu bir gündü. Bütün hayvanlar kendi telaşında, hepsi kendi işinde bir şeylerle meşguldüler. Gak gak ise gökyüzünde hem süzülüyor hem de yeryüzündeki koşuşturmayı izliyordu. Birden acıktığını ve susadığını hissetti. Nehir yatağı gözünün önünde boylu boyunca uzanıyordu. Balıklar gel beni ye dercesine suyun yüzeyinde zıplayıp duruyorlardı. Karın doyurmak ve susuzluk gidermek için bundan iyi fırsat olamazdı. Hızla nehre doğru süzüldü. Gözüne kestirdiği birkaç balığı kolayca mideye indirdi ve nehirden doyasıya su içmeye başladı. İçti…İçti…İçti…

Tam havalanacaktı ki bir ses işitti yanı başında:

—Merhaba Gak Gak kardeş!

Gak Gak şöyle bir silkelendi, çünkü yanı başındaki Lak Lak’ı hiç fark etmemişti. Açlıktan ve susuzluktan etrafında kim var kim yok hiç görmemişti bile.

—Merhaba Lak Lak. Korkuttun beni. Senin burada olduğunu hiç fark etmemişim.

—Kusura bakma Gak Gak Kardeş. Su içmeye o kadar dalmışsın ki ben de seni korkutmak istemedim. Ne yapıyorsun? Uzun zamandır görüşemiyoruz.

—Haklısın Lak Lak kardeş. Aslına bakarsan çok fazla yaptığım bir şey yok. Sadece geziniyorum öyle.

—Çok susamış olmalısın. Biraz önce seni su içerken seyrettim.

—Evet o kadar susamışım ki etrafıma bakacak fırsatım bile olmamış. Karnım da acıkmıştı. Bir güzel doyurdum az önce.

—Bir şey dikkatimi çekti. Sen yiyip içmeye başlamadan önce besmele çekmedin sanki. Bizleri yaratan Rabbimiz o kadar çok nimet vermiştir ki saymakla bitmez. Gezinmek için ovalar, yuva yapmak için ağaçlar, onca yemişler ve susadığımız zaman içelim diye nehirler, sular… Bunca hediyeye biz de teşekkür etmeliyiz öyle değil mi? Bir arkadaşımız küçük bir hediye verdiği zaman teşekkür ediyoruz da bize kâinat dolusu hediye veren rabbimize şükretmeli değil miyiz? Sana da dostun olarak tavsiyem su içmeye, yemek yemeye başlamadan önce “Besmele” çekerek ve nimetin sonunda “Elhamdülillah” diyerek rabbimize verdiği bunca nimet için teşekkür etmeyi unutma.

Gak Gak düşünceli bir şekilde Lak lak’ı dinliyordu.

—Çok haklısın Lak Lak Kardeş, dedi. Ben hata yaptım. Beni yaratan Rabbimi anmayı ve ona şükretmeyi unuttum. Beni güzelce uyardığın ve bunları bana hatırlattığın için sana çok teşekkür ediyorum.

Birbirlerine sarıldılar, kucaklaştılar ve samimi bir dost oldukları için Rablerine hamd ettiler.

Evet sevgili çocuklar…

Bize nimetlerini hiç esirgemeyen Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Biz de her işimize besmele ile başlayalım değil mi?

Peygamber Efendimiz ne güzel söylemiş: “Allah’a hamd ederek başlamayan her iş, bereketsiz ve sonuçsuzdur.”

Yazan :Bayram MİROĞLU

Yalancının Mumu Yazımıza Göz Atın.

You may also like

Comments

  1. Kızımı bu hikayeyi dinledikten sonra çok ama çok derinden etkiledi beni kendini hayvanların yerine koymayı öğrendin bu hikaye için sizlere teşekkür ederim

    1. Asıl biz teşekkür ediyoruz.Eğer bir gönüle dokunabilmişsek ne mutlu bize.

  2. […] Aceleci Lak Lak Yazımıza Göz Atın. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir