Yalancının Mumu

Kuş seslerinin cıvıltıları eşliğinde, cır cır böceklerinin atışmaları devam ediyordu. Arılar bir birleriyle şakalaşıyor, o çiçekten bu çiçeğe koşuşturuyorlardı. Gül bülbülle selamlaşıyor, kırlangıçlar oradan oraya uçuşuyorlardı. Yani orman ahalisi kendi telaşındaydı.

Gak Gak’ın  ise düşünceli bir hali vardı. Lak Lak, arkadaşının bu düşünceli halini uzaklardan görüp yanına geldi.

Gak Gak kardeş, nasılsın? Seni düşünceli görüyorum. Bu halinde nedir böyle? dedi.

Bir hata yaptım sanırım Lak Lak.

Hayırdır kardeşim! dedi usulca Lak Lak.

Geçen gün ırmak kenarında Zıp Zıp’ı gördüm. Bana beraber oyun oynamayı teklif etti. Ben de hiç oyun oynamak istemiyordum. Hiç bir işim de yoktu aslında. Ama buna rağmen Zıp Zıp’a yalan söyleyerek bahçede çalışacağım dedim. Şimdi ise yaptığım bu hareketten dolayı içim acıyor. Zıp Zıp’a yalan söylemiş oldum. Düşünceli halim bundandır. O an söylediğim yalan önemsiz gibi gelmişti bana. Sonrasında üzüldüm işte.

Lak Lak arkadaşının anlattıklarını dinledikten sonra

Gak Gak kardeş, dedi. Yalan söylemek çok yanlış bir davranıştır. Dinimizce de günahtır. Yalanın büyüğü küçüğü, pembesi kırmızısı olmaz. Yalan söylemek o an için çözüm gibi görünse de daha sonra anlarsın ki çözümsüz sonuçlara bile götürebilir. Eninde sonunda doğru ortaya çıkacaktır. Peygamberimiz “Bir Müslüman asla yalancı olamaz” demektedir.

Gak Gak, kafasını sallayarak:

Çok Haklısın Lak Lak Kardeş. Yalanın kötü bir şey olduğunu biliyorum ama o an için düşünemedim.

Lak Lak devam etti:

Görüyorum ki çok pişmansın. Yaptığın hatanın farkına varmışsın. Şimdi Zıp Zıp’ın yanına git ve dünkü olayı anlat. Yalan söylediğini, hatanın farkında olduğu söyle ve özür dile. Çözüm bu kadar basit, dedi gülümseyerek.

Gak Gak’ın yüzünde bir tebessüm belirdi. Bu çözümden memnun olduğu her halinde belliydi.

Sana nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum Lak Lak kardeşim. Senin gibi bir arkadaşım olduğu için çok mutluyum. Söylediklerin ne kadar doğru. Hemen Zıp Zıp ’la konuşacağım, diyerek koşa koşa Zıp Zıp’ın yanına gitti.

Evet, Sevgili Çocuklar:

Peygamberimiz bakın bu konuda bakın bize ne söylemiş: “Doğruluktan ayrılmayın. Çünkü doğruluk (insanı) iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında ‘doğru’ olarak tescillenir. Yalandan sakının! Çünkü yalan (insanı) kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında ‘yalancı’ olarak tescillenir.”

Yazan :Bayram MİROĞLU

Bakalım okuduğumuzu anladık mı? Haydi aşağıdaki soruları cevaplayalım.

-Yalan söylemek sizce neden kötüdür?

-“Pembe yalan” diye bir şey var mıdır?

-Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ata sözünü biliyor musunuz?

 

Aceleci Lak Lak Yazımıza Göz Atın.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir