Kıskançlığın Bedeli Masalı, Bir vakitler Afrika’nın öfkeli çöllerinde yaşamını devam ettiren maymun ile sarı tavuk, çok sıkı dostlarmış. Aralarında su dahi sızmaz, her günü beraber geçirirlermiş. Maymun, arslan krala kuş sütü keşfetmek için her gün, ırak diyarlara masraf, öfkeli çöllerden geçer ve türlü tehlikeler atlatırmış. Bu zorlu görevin nihayetinde arslan kral, ona türlü yiyecekler verirmiş. Sarı tavuk, arkadaşı maymunun her gün çektiği sıkıntıyı görmezden gelip yediği tür tür yiyecekleri kıskanırmış.

Ben her gün tıpkı yiyeceği yerken, maymun her gün tür tür yiyecekler yiyor diyerek düşünürmüş. Kıskançlıktan gözü dönen sarı tavuk, maymuncuğun yanına gittikçe, eski dostum sen her gün ırak diyarlara yol alıp o kadar yol yürüyorsun yazık değil mi sana? Krala söyle ve bu vazifiyeti bırak.’’ Demiş. Maymuncuk: Bunu nasıl yaparım sarı tavuk, bu türlü bir şey söylersem arslan kral bana bir daha gıda vermeyi bırak beni oracıkta öldürür.’’ Demiş. Sarı tavuk o vakit git krala, bundan sonra hastalandığını, dizlerinin ağrıdığını ve uzaklara gidemeyeceğini söyle.
Böylece, seni bir daha ırak diyarlara göndermez ve böylelikle bu zorlu görevden kurtulmuş olursun.’’ Demiş. Bu hale maymuncuğu inandırmış. Ertesi gün güneş doğar doğmaz maymuncuk soluğu kralın beraberinde almış. Aslan kral maymuna bugünkü vazife için hazır olup olmadığını sormuş. Maymuncuk; ‘’Kralım, ben çok hastayım. Dizlerimden ötürü yürüyemiyorum. Lütfen beni affedin. Ben bundan sonra bu vazifeye devam edemeyeceğim.’’ Demiş. Aslan kral üzülmüş bir şekilde maymuncuğa bakarak: ‘’ O durumda derhal hekimi çağıralım ve seni tedavi etsin. Böylece sen görevine devam etmiş ve sağlığına kavuşmuş olursun.’’ Demiş.
Az sonra kralın emri ile oraya gelen hekim, maymuna iyi gelecek merhemler hazırlayıp vermiş. Doktor krala dönerek, maymuncuğun ziyadesiyle proteine gereksinimi var bu nedenden de her gün tavuk eti yemesi lazım.’’ Demiş. Maymunu çok seven arslan, öyleyse derhal bir tavuk mutlak ve maymuna yemesi için getirin diyerek buyruk vermiş. Aslan kralın emri ile derhal bir tavuk kesilip maymuna getirilmiş. Tavuğu keyifle yiyen maymun, arkadaşı sarı tavuğun yanına gidip olanları nakletmek için yola koyulmuş. Her yerde sarı tavuğu aramış fakat onu hiç bir yerde bulamamış. Sonra aniden aklına yediği tavuğun arkadaşı sarı tavuk olduğu olasılığı gelmiş ve kahrolmuş.
Hemen arslan krala koşarak ona sunma edilen tavuğun sarı tavuk olup olmadığını sormuş. Aslan kraldan yediği tavuğun en yakın arkadaşı olduğunu duyan maymun bağıra bağıra ağlamaya başlamış. Aslan kral şayet: ‘’Sabah sen gelmeden evvela sarı tavuk buraya gelip vazifeye aday olduğunu ifade etti. Seni kıskandığı için vazifiyeti bırakmanı istedi. Bu şekilde kıskançlığının bedelini ödemiş oldu. Kıskançlık arkadaşlar arasında katiyen olmaması gereken bir duygudur. Kıskançlığın bedeli her daim ağır olur.’’ Dedi.

You may also like

Tatlı Cadı

Tatlı Cadı

Tatlı Cadı, Bir zamanlar çok özel küçük bir cadı varmış. İyi kalpli olduğu için diğer cadılardan ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir