Kırmızı Elma Ağacının

İnanılmaz Serüveni

Günlerden bir gün bir tohum olarak toprağa düştüm. Ben daha küçücüğüm, hatta kimse tarafından fark edilmedim bile. Ama ben güçlü bir yapıya sahibim çok soğuk bile olsa o ortamlara dayanabilirim.

Gözümü ilk açtığımda beni yemyeşil bir orman karşıladı. Her taraf yem yeşildi. Dağların yamacında küçük bir tepenin üzerine konuvermiştim işte. Kafamı kaldırıp gökyüzüne baktığım zaman güneşle merhabalaştık. Güneşi çok seviyorum. Daha ufacık birkaç tane yaprağım var. Boncuk boncuk terliyorum henüz. Özellikle kumlu toprakları sevdiğim için hemen serpilmeye başladım. Henüz kimse beni fark etmedi. Ama ben bütün tabiatı izlemekteyim.

Bir yandan da çok korkuyorum. Benim dalımı kıracaklar veya üzerine birisi basacak diye. Hâlbuki ben de nefes almaktayım. Bazı kişiler bu konuda çok acımasız. Yem yeşil ormanda daha gencecik ağaçları kesip atıyorlar. Bilinçsiz bir şekilde ormanı yok ediyorlar. Ama hiç birisi de aslında oksijen deposu olan bizlerin insanlık için ne kadar da önemli varlıklar olduğumuzun farkında değiller bile. Ama ben küçük küçük koşturan çocukları da insanları da çok seviyorum.

Biliyor musunuz köküm çok su içinde kalırsa da büyüyemem. Ama toprağımın su tutmasını çok isterim. Suyu yavaş yavaş içime çekiyor rahatlıyorum. Güneş abim de beni çok seviyor ışığından doyasıya faydalanıyorum.

 

Artık boyum da yavaş yavaş büyümeye başladı bile. Beni acaba kim fark edecek diye beklerken birisi bana doğru yaklaşıyor işte. O da ne! Hayvanlar tarafından önlem olsun diye etrafıma koruma yapıyor. Ne kadar teşekkür etsem az. Artık fark edildim ve bakımım da yapılmaya başlandı.

Zaman yavaş yavaş geçiyordu işte dallarımı yanlara doğru uzatmaya başlamıştım bile. Bak elinde makasla o iyi insan bana doğru yaklaşıyor. Ve beni rahatsız eden fazlalık dallarımı budadı. Ohh… Ne kadar da rahat hissediyorum kendimi anlatamam. Hem bu sayede daha bir serpildim boylandım.

Bir kış daha geçti. Şöyle gözlerimi açayım. Ne kadar da çok uyumuşum. Artık uyansam iyi olur değil mi? Ama korkmayın ben dayanıklı bir bitkiyim. Kışı kolayca atlattık işte. Derken güneş abim tüm o ihtişamıyla beni selamlıyor. Ben de ona karşı cömertçe kollarımı açıyorum.

Bahar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı işte. Börtü böcek koşturmaya çimenler yeşermeye çocuklar oyun oynamaya kırlara koşmaya başladılar. Arıları da çok seviyorum. Neden mi? Size bir sır vereyim mi benim gelişmem için çok önemlidir. Çok teşekkür ediyorum arı kardeş.

 

O da ne yavaş yavaş tomurcuk vermeye başlıyorum. Ne güzel bir mutluluk anlatamam. Artık tomurcuk vermeye çiçek açmaya başladım işte. Uzun bir aradan sonra çocuklar etrafımda oyun oynamaya başladılar. Hem onları güneş abimin ışınlarına karşı da gölge ediyorum. Benim etrafımda oyun oynayan çocuklara bayılıyorum!

Acaba hangi renk bir elma olacağım diye de çok heyecanlıyım biliyor musunuz? O da ne artık küçük küçük elmalarım olmaya başladı bile. Durun o da ne Kırmızı Elma bunlar evet kırmızı elmalarım var artık. Yaşasın…

Çok sevinçliyim. Elmalarım kocaman oldu. Birisi yaklaşıyor bana doğru. Hemen tanıdım onu beni koruyan, bana bakan, beni ilk fark eden benim dallarımı budayan abi değil mi? O evet ta kendisi. Bana doğru yaklaşıyor yanın da en küçük oğlu da var. Omzuna almış onu. Küçücük Çocuğun gözleri parlıyor adeta. Ve benim dallarıma doğru küçük bir el uzanıyor. Ve ilk kırmızı elmamı küçücük bir el koparıyor.

Ne kadar da çok mutluyum anlatamam. Dünyalar benim oluyor. Daha ufacık bir tohumdum. Sonra filizlendim. Dünyaya gözlerimi açtım. Dallarım büyüdü kocaman bir ağaç oldum. Şimdi de kıpkırmızı elmalarım oldu. Ne güzel bir mutluluk benim için anlatamam.

Evet Çocuklar!

Ve gökten 3 elma düşer. Biri bu masalı yazan abiniz için, biri okuyan sizler için diğeri de anne babasının sözünü dinleyip elmayı çok seven tüm çocuklar için.

Yazan :Bayram MİROĞLU

 

 

Elmanın Faydaları Nelermiş Gelin Hep Beraber Öğrenelim:

Her yaştan insan için yararları saymakla bitmeyen elma, her gün mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir. Üstelik tok tutucu özelliği ile ara öğünlerde yenilen bir adet elma, sindirimi kolaylaştırması ile zayıflamada da oldukça etkilidir. Vücuttaki tüm organların neredeyse dostu olan elma, özellikle kalbin en sağlıklı destekçilerinden biridir. Bazı elma çeşitlerinde ağza çok tatlı bir lezzet gelmese de, içerdiği şeker oranı göz önünde bulundurularak, günlük tüketilen elma miktarı dengeli ayarlanmalıdır. Elmanın başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Hazmı kolaylaştırması ve lifli bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemine oldukça yararlı olan elma, aynı zamanda kolon kanseri riskini en aza indiren nadir meyveler arasındadır.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı vücuttaki virüslerin dışarı atılmasında oldukça etkilidir.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • A vitamini içerdiğinden göz sağlığına iyi gelir.
 • Tok tutma özelliği ile diyet listelerinin vazgeçilmezidir.
 • Yemekten sonra yenen elma diş sağlığı açısından faydalıdır.
 • Kalp  ve damar sağlığı için her gün bir tane elma yenmesi önerilmektedir.
 • Parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 • Alzheimer ve parkinson hastalıklarından korur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Safra kesesi taşını önler.
 • Karaciğere faydalıdır.
 • Tüm kanser türlerini önlediği bilinmektedir.

    (kaynak: bilgihanem.com)

 

Keloğlan Şehre İniyor

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir