Karla kaplı dağlarda, yaylalarda kar üstünü delerek çıkan bu çiçek ne kadar da güzeldir. Zor şartlarda yetişen, dirençli ve bir o kadarda narin olan Kardelen’in hikayesini öğrenince ona hayran kalacaksınız.

Bir zamanlar Kardelen adında bir çiçek yaşarmış yüksek dağların eteklerinde. Tüm çiçeklere inat soğuğa ve kara aldırmadan cesaretle çiçek açar ve herkesi o güzel ihtişamıyla selamlarmış.

İşin garip yanı bu dağ başında tek başına yaşamak onun canını sıkmaya başlamış.

“Keşke benim de yanımda konuşabileceğim arkadaşlarım olsa da onlarla birlikte çok güzel vakit geçirsem, sohbet etsem onlarla oyunlar oynasam.” diye hüzünlenmeye, kendi kendine söylenmeye başlamış.

Ama kendisinin kaderi diğer çiçeklerden farklıydı, o kardelendi. Ve diğer çiçeklere nazaran onlardan çok çok erken açmıştı.

Ama günün birinde bir delikanlı çıkmış gelmiş, kendisine uzun uzun bakan bu delikanlı onunla arkadaş ve sırdaş olmuş. Artık her gün gelmeye kendisiyle sohbet etmeye başlamış.

Günler günleri kovalamış. Derken bir gün o delikanlı uzun uzun sohbet etmiş yine kendisiyle, ama bu sefer helallik istemiş güzel kardelenden ve onunla konuşmaya başlamış.

“Dağların bağrında açan güzel Kardelenim!

Artık seninle ayrılık vakti geldi. Biliyorum bu hem senin için hem de benim için gerçekten zor olacak ama artık bu memleketten farklı diyarlara gitmek ve gittiğim yerde ailem için çalışmak zorundayım.

Senden ayrılmak ne kadar da zor bilemezsin. Sen benim hem dostum, hem sırdaşım hem de en yakın arkadaşımdın. Ve seni hiç bir zaman da unutmayacağım.”

Bu ayrılık Kardelen içinde hiç iyi olmamış. Çünkü eski yalnız günlerine dönmek hiç de iyi olmamış. Dost olmanın, sırdaş olmanın ne kadar da değerli bir şey olduğunu düşünerek gecelemiş bizim güzel kardelen.

Ama o da neymiş sabah olduğunda yanı başında evet evet, yanı başında tıpkı ona benzeyen bir sırdaşı daha karları delip gün yüzüne çıkmış. Heyecanlı bir şekilde arkadaşına seslenmiş.

“Hoş geldin dostum, hoş geldin. Yalnızlığıma sırdaş olarak geldin.”

Hoş bulduk…hoşça bulduk kardeşim…

Ve böylece uzun sohbetlerin perdesini aralamışlar…

Yazan: Havva Betül Miroğlu
Yaş: 10

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir