Fare Gezmede Masalı, Büyük şirin ve rengârenk ağaçlarla ve çiçeklerle çevrili olan tatlı bir orman vardı. Bu ormanda büyük bir ağacın kovuğunda yaşam sürdüren küçücük bir sıçan ailesi vardır. Fare ailesinin Beyaz adında şirin mi şirin bir yavrusu vardı. Bir gün annesi Beyaz’a ‘’Kurbağa dostlarımız yarın bizi çaya çağrı ettiler’’ der Kurbağa ailesi, Fare ailesini gölde ki Nilüfer çiçeklerinin en büyük yaprağında konuk edeceklerdi. Beyaz bunu öğrenince sevincinden havalara uçar. Ertesi gün Fare ailesi büyük bir kayığa binerler. Böylece Beyaz’ın göl üstündeki ilk gezisi başlar. Babası kürek çekerken Beyaz dahi heyecanla çevreyi seyreder, azıcık sonra Nilüferlere yaklaşırlar.

Beyaz çok mutluymuş. Kurbağa ailesi en büyük Nilüfer yaprağında Fare ailesinin gelişini seyrederler. Farelerin kayığı yaprağa adamakıllı yaklaşır, Beyaz heyecandan yerinde duramayarak hop diye yaprağa atlayıverir. Az kalsın göle düşüyordu, derhal toparlanıp ceviz kabuğundan yapılmış en baştaki koltuğa oturdu.’’ oh ne kadarda rahatmış ‘’diye sallanmaya başlar. Kurbağa ailesi ile yaprağı şimdilik yanaşan kayıkta ki ana ve babası şaşkın şaşkın Beyaz’a bakıyorlardı. Tam o sırada Beyaz pat diye  göle düşüverir. Kurbağalar derhal atlayıp beyazı kurtarır. Beyaz’ın ana ve babası dahi kayıktan indikten sonra iki aile beraber oturup muhabbet etmeye başlar. Anne Kurbağa misafirlere fındık sunma eder. Beyaz hoş bir yaprak tabaktaki sunma edilen fındıkları görünce kendini tutamaz’’ fındığa bayılırım’’ diye bağırır.
Sonra dahi herkesten evvela atılıp çatır çatır fındıklar yemeye başlar. Beyaz’ın bu davranışı hem ailesini ayrıca ev sahiplerini rahatsız eder. Biraz daha oturduktan sonra Fare ailesi kurbağalara teşekkür ederek, kayıklarına biner. Yavaş yavaş evlerine doğru giderken, ana sıçan de baba sıçan de tek sözcük konuşmazlar evlerine vardıklarında Beyaz dayanamamış annesine merakla anneciğim bir şeye mi üzüldünüz diye sorar. Sonra annesi Beyaz’ın küçücük kafasını okşar,’’ evet yavrum bugün gezmede yaptıkların sana hiç yakışmadı der. Beyaz dudaklarını büzerek’’ ne yaptım ki ben’’ der
Annesi Beyaz’a şunları söyler’’ Nilüfer e vardığımızda bizim kayıktan inmemizi beklemeden, ayrıca kurbağalarla dahi selamlaşmadan gidip başköşeye oturdun. İkram edilen fındıkları yemeye de herkesten evvela  başladın. Bizi çok üzdü bu davranışların daima başkalarına bilhassa de büyüklerine öncelik vermelisin. Beyazım benim.’’
Beyaz hatasını anlayınca, çok üzülür ve çok utanır. Gözleri dolu dolu ‘’özür dilerim anneciğim, bilmiyordum’’ der. Anne ile yavrunun konuşmalarını uzaktan dinleyen baba sıçan, Beyaz’ın üzülmesine dayanamamış ’’gelin bakalım size bir şarkı öğreteyim’’ diye bu şarkıyı söylemeye başlar. ’Başkasına öncelik vermelisin, mutluluğu bu türlü de tatmalısın. Görgülü olanlar daima bu türlü yapar, etraflarına daima sevinç saçar.’’ Beyaz babasının şarkısını çok sevmiş ailecek bu şarkıyı söyler olmuşlar. Beyaz o gün bu şarkıyla öğrendiklerini hiç unutmamış.

You may also like

Comments

  1. […] Deniz bir daha bu türlü kötülükler yapmamış ve çok hoş bir yaz mevsimi geçirmiş. FARE GEZMEDE MASALI 0 […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir