Bir gün Erdem, Efe, Akif ve İsmail bir ormana gitmişler. Ormanda gezerken Akif bir taşa takılmış ve tepetaklak yuvarlanmış. Bir kuyuya düşmüş. Kuyunun içinde toprağa gömülü bir şey bulmuş ve arkadaşlarını çağırmış:

“Arkadaşlar, burada bir şey buldum. Çabuk gelin!”

Arkadaşları Erdem’in getirdiği iple kuyuya inmişler. Efe de kürek bulmuş gelmiş ve küreklerle orayı kazmışlar. Buldukları şeyi çıkarmışlar. Buldukları şey bir sandıkmış. Merakla sandığı açmaya çalışmışlar ama sandık kilitliymiş. Kuyunun içinde anahtarı aramaya başlamışlar ama bulamamışlar.

İsmail anahtarın kuyunun içinde yüksek bir yerde takılı olduğunu görmüş. Hemen ipe tırmanıp almış. Anahtarla sandığı açmışlar. İçinden yüzlerce altın çıkmış. Çok sevinmişler. Hemen ipe tırmanıp kuyudan çıkmışlar. Çıkınca altınları nereye götüreceklerini düşünmüşler. Efe’nin aklına bir fikir gelmiş. Arkadaşlarına şöyle demiş:

“Arkadaşlar altınları öğretmenimize götürelim. O bize yol gösterir.”

Efe’nin fikrini kabul etmişler ve altınları öğretmenlerine götürmüşler. Öğretmenleri müze müdürünü çağırmış ve olanları anlatmış. Müze müdürü Erdem ve arkadaşlarına teşekkür etmiş. Altınları alıp müzeye koymuş. Okul müdürü de bu güzel davranışlarından ötürü Erdem ve arkadaşlarını ödüllendirmiş.

Yazan: Erdem KORKMAZ

Yaş: 8

(Bekir Salih KORKMAZ’ın oğlu)

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir