Bir zamanlar açgözlü, zengin bir adam büyük bir matematikçi tuttu. Zengin adam, matematikçinin yaptığı her şeyde en büyük kârı elde etmesinin en iyi yolunu bulmasını istedi. Zengin adam kocaman bir kasa inşa ediyordu ve en büyük hayali onu altın ve mücevherlerle doldurmaktı.

Matematikçi, sonunda çözümü bulduğuna inanmadan önce aylarca çalışma odasına kapatıldı. Ama çok geçmeden hesaplarında bazı hatalar olduğunu fark etti ve her şeye yeniden başladı.
Bir gece zengin adamın evinde yüzünde kocaman bir gülümsemeyle belirdi: “Buldum!” “Hesaplarım mükemmel” dedi. Zengin adam ertesi gün uzun bir yolculuğa çıkıyordu ve dinleyecek vakti yoktu. Matematikçiye, kendisi yokken işin sorumluluğunu üstlenirse maaşının iki katını ödeyeceğine söz verdi ve yeni formülleri uygulamaya koydu. Yeni keşfiyle heyecanlanan matematikçi, kabul etmekten çok memnun oldu.

Zengin adam aylar sonra döndüğünde, tüm mal varlığının gitmiş olduğunu gördü. Öfkeli bir şekilde, matematikçiden bir açıklama istemeye gitti. Matematikçi sakince ona ne yaptığını anlattı. İnsanlara her şeyini vermişti. Zengin adam buna inanamadı, ama matematikçi daha fazla açıkladı.
“Aylarca zengin bir adamın maksimum faydayı nasıl elde edebileceğini analiz ettim, ama yapabileceklerim her zaman sınırlıydı. Bir adamın kendi başına yapabileceklerinin bir sınırı var. Sonra anladım ki anahtar, birçok insanın bize yardım edebilmesiydi. Amaca ulaşmak. Sonuç olarak, başkalarına yardım etmenin, daha fazla insanın bize fayda sağlamasını sağlamanın en iyi yolu olduğu sonucuna vardım.”

Hayal kırıklığına uğramış ve öfkeli olan açgözlü adam, çılgın bir adamın tavşan beyinli planlarına her şeyini kaptırmış olmanın çaresizliğiyle fırlayıp gitti. Ancak, o çaresizce uzaklaşırken, birkaç komşu onun için endişelenerek koştu. Matematikçi zengin adamın servetini paylaştığında hepsine yardım edilmişti. Ona evlerinin misafirperverliğini ve böyle özel bir adamın ihtiyaç duyabileceği her şeyi sundukları için ona çok minnettar hissediyorlardı. Komşular ona kimin yardım edeceğini bile tartıştı.

Sonraki birkaç gün içinde, matematikçinin hesapladıklarının tam sonuçlarını gördü. Gittiği her yerde büyük bir onurla karşılandı ve herkes elinden geldiğince ona yardım etmeye istekliydi. Hiçbir şeye sahip olmamasının ona çok, çok daha fazlasını verdiğini fark etti.
Bu şekilde hızla gelişen işletmeler kurmayı başardı, ancak bu sefer parlak matematikçinin tavsiyesine uydu. Artık servetini bir kasada ya da onun gibi bir şeyde tutmuyordu. Bunun yerine, servetini, kalplerini en güvenli, en minnettar ve en verimli kasalara dönüştürdüğü yüz arkadaşı arasında paylaştırdı.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir