Düşler Sokağı

“Çok güzel bir rüya gördüm anne. Keşke hiç uyanmasaydım.”

“Hayırdır yavrum ne gördün sen rüyanda böyle?..”

“Bir düş gördüm ki anne çok güzeldi…

Konuşan tavşanlar vardı orada, oyun oynayan sincaplar, şarkı söyleyen kuşlar, koşuşturan robot arabalar vardı hem…

Peki, seni de oyunlarına aldılar mı?

Evet, anne rüyamı anlatabilir miyim sana? Hem keşke her gün aynı rüyayı görsem olmaz mı?”

Annesi gülerek “Neden olmasın dedi?”

“Çok çok güzel bir yerdi…

Böyle uzun uzun ağaçlar vardı. Yapakları ise kocamandı. Sonra yanıma bir tavşan yaklaştı “Bizimle oynar mısın?” dedi. Sevinçle oyunlarına katıldı. Önce saklambaç oynadık. O kadar güzel saklanmışım ki beni bulamadılar. Sonra koşarak saklandığım yerden çıktım. Sevinçle zıplamaya başladık.

Sonra ilerden hızla bir araba yaklaşmaya başladı. Kıpkırmızı bir rengi vardı, yanıma yaklaşınca durdu ve birden robota dönüşmeye başladı. Önce kolları çıktı sonra ayakları birleşti ve en son kafası göründü. İnanamazsın ve bir anda robot oldu. Sonra bana şöyle seslendi ”Benimle oynamak ister misin?” Hemen kabul ettim ve beni elleriyle omzuna aldı. Sonra beraber robot oyunu oynadık. Gökyüzünde dolaştık. Bulutlarla yarıştık. Bulutlar bile bana gülümsüyordu. Hem bana pamuk şeker bile verdiler.

Büyük bir çınar ağacının yanına geldik. Yalnız bu bildiğin türden bir ağaç değil anne! İnanamazsın, konuşuyor biliyor musun? Beni adımla çağırdı ve bana gülerek  “Hoş geldin küçük” diye seslendi. Ben de hemen yanı başına oturdum. Konuşmaya başladı. O kadar güzel konuşuyordu ki hayranlıkla onu dinledim. Hem yalnız da değildim. Beraber oyun oynadığımız tavşanlar, sincaplar ve kırmızı robot arkadaşım da vardı. Bizlere çeşit çeşit masallar anlattı. İçinde Keloğlan, Nasrettin hoca, Köroğlu, devler, cüceler… bütün kahramanlar vardı.

Hiç uyanmak istemedim anne. Ne güzel bir yerdi burası. Masallardaki gibi bir yerdi işte. Acaba bizim de dünyamız bu kadar güzel olur mu?”

“Neden olmasın benim güzel yavrum? Bizler iyi insanlar olursak, toprağı, hayvanları, ağaçları seversek neden olmasın?

Her zaman güzel huylu, ahlaklı bir insan olmaya çalış olur mu? Hem böyle olursan böyle güzel rüyalar görmeye devam edebilirsin…”

Peki… Siz değerli küçük okuyucular “Güzel huylu, iyi ahlaklı” olmak ne demek biliyor musunuz? Bilmiyorsanız büyüklerinize anne, babalarınıza sormaya ne dersiniz?

Yazan :Bayram MİROĞLU

Keloğlan Şehre İniyor

You may also like

Comments

  1. Hayal gücünü geliştiren, merak uyandıran, arkadaşlığı, sevgiyi, iyi insan olmanın önemini anlatan çok güzel bir hikaye. 👍👏

    1. Bu şekilde düşünmeniz bizleri çok sevindirdi.Yorumunuz için teşekkür ediyorum.Cocukkarimiza değerler eğitimi içeren hikayeler yazma gayretindeyiz. Okurken hem öğrensin hem de eğlensinler inşallah.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir