Heidi

Heidi, beş yaşlarında tatlı bir kız çocuğudur. Bir yaşında annesini ve babasını kaybetmesi üstüne, beş yaşlarına kadar teyzesinin beraberinde kalmıştır. Fakat hoş bir iş fırsatı yakalayan teyzesi Dete, onu dedesinin yanına bırakmak mecburiyetinde kalır. Dedesi, insanlardan farklı olan, köyden uzakta bir kulübede yaşamaktadır. Heidi dedesini, kulübeyi, doğayı ve oradaki keçileri çok sever. Burada Peter isminde bir de dostu olur ve beraber hoş zaman geçirirler. Peter, kasabada annesi ve ninesiyle beraber yaşam sürdüren bir keçi çobanıdır.

Heidi’nin teyzesi Dete, bir gün Heidi’yi görmek için Alp Dağları’na gelir. Zengin bir ailenin sakat kızına dostluk yapması için Heidi’yi, istemeye istemeye de olsa Almanya’nın Frankfurt şehrine götürür. Heidi burada evin kızı olan Clara ile iyi anlaşsa dahi, orada devamlı emirler veren, otoriter bir kişiliğe sahip olan bakıcı Bayan Rottenmeier onu benimsememektedir. Heidi her geçen gün Alpler’i, köyünü, tabiat hayatını, dedesini ve Peter’i özlemektedir. Bu kent hayatına bir çeşitli düzen sağlayamayan Heidi’nin özlemi her geçen gün artar. Geceleri odasında köyünü ve dağları düşünüp ağlarken bir süre sonra zayıflamaya ve durgunlaşmaya başlar.

Heidi, sonrasında uyurgezerlik gibi birtakım önemli sıhhat problemleriyle karşılaşır. Bunun üstüne bir hekim, evin sahibi Bay Seseman’a Heidi’nin köyüne götürülmesi gerekliliğini söyler. Clara’dan köyüne geleceğinin sözünü alan Heidi, büyük bir sevinçle dedesinin yanına döner. Gün geçtikçe sağlığına kavuşur. Yaz geldiği zaman Clara, onu ziyarete masraf. Fakat Heidi’nin Clara’ya çok çok zaman ayırması, dostu Peter’in hasetlik hislerini kamçılar. Peter, evine gitmek mecburiyetinde kalacağı düşüncesiyle Clara’nın tekerlekli sandalyesini yüksek bir tepeden aşağı yuvarlar. Fakat Clara, sandalyesiz geçirdiği bu sürede yürümeyi başarır.

Kızının yanına gelen Bay Seseman bu hale çok fakat çok sevinir. Heidi’nin okuması için dedesi Alf Amca’yı kasabada bir eve yerleşmeye razı eder. Alf Amca yazın gene kulübeye çıkacak ve doğayla birlikte olacaktı. Clara dahi yazın ziyaretlerine gelecek, Peter ve Heidi ile hoş zaman geçirecekti.

Johanna Spyri – Heidi

Posts navigation