Çınar Ağacı ile Saz

Çınar ağacı ile Saz masalını okudunuz mu sevgili çocuklar? Haydi şimdi okuma zamanı!

Günlerden bir gün, ormanın tam ortasında, gövdesi diğer ağaçlara nazaran kocaman olan büyük bir çınar ağacı ile, zarif ve incecik bir saz komşularmış.

Çınar ağacı, saza yukarıdan bakarak şöyle seslenmiş:

“Düşünüyorum da, biz çınar ağaçları kocamanız, dallarımız dahi sizin gövdelerinizden çok büyük. Sizler ne ince, ne zayıf canlılarsınız öyle. Küçük bir fırtına kopacak olsa, uçar giderseniz ormanın her bir tarafına. Küçük bir yağmur seli gelse, sizi sürekler en olmadık yerlere. Size bu yüzden çok acıyorum” demiş çınar ağacı.

Saz bu sözlere içlenmiş bir şekilde, “Haklısın, çınar kardeş” demiş. Çınar, sazı küçük görmeye devam etmiş:

“Keşke sen de bizim gibi büyük ve güçlü olsaydın. Baksana, gövdem dahi sizin gövdelerinizin hepsinden yüzlerce kat büyüklükte. Uzun dallarımın sıklığından, güneş toprağıma ulaşamıyor. Kuşlar sürekli dallarımda ötüşüyorlar, insanlar gölgemde dinlenebiliyor. Rüzgar beni hiç etkilemiyor, hatta fırtına bile vız gelir. İyisi mi sen gel, benim gölgemde yaşa.” demiş.

Saz çınarın bu sözlerine tebessüm ederek cevap vermiş:

“Söylediklerinde doğruluk payı var, lakin ben inceyim, rüzgardan büküldüğüm zamanlarda hemen kırılmam. Çünkü esnek gövdeli bir yapıya sahibim. Her türlü doğal felakete dayanaklı olarak yaratılmışım.”

Derken, bir anda kuvvetli bir rüzgar fırtınası ormanın içini birbirine katmış. Bütün hayvanlar yuvalarına kaçmışlar, çiçekler, bitkiler kabuklarına çekilmişler.

Fırtınayla saz ağacı büklüm büklüm bükülmüş. Çınar ağacına ne olmuş dersiniz? Kuvvetli rüzgar çınar ağacını tuttuğu gibi kökünden söküp kendisiyle sürüklemiş.

Sahip olduklarınla gururlanmak, kibirlenmek iyi değildir. Atalarımız ne demiş;

Güzelliğine güvenme, bir sivilce bitirir. Zenginliğine güvenme, bir kıvılcım bitirir.

Gurur, kibir hiç de iyi bir şey değildir.

Hele hele başkalarını küçük görmek gibi çirkin bir davranış yoktur.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir