Cemil Kur’an Okuyor

Rabbime ne kadar şükretsem az inanın, çünkü Rabbimizin bize rehber olsun diye göndermiş olduğu Kur’an-ı Kerimi artık okuyabiliyordum.

Bu duyguyu anlatmaya inanın kelimeler yetmez ve kifayetsiz kalır.

İlk amanlar okumakta zorlanıyordum. Ali dedemden yardım istiyor, o da benim okumakta zorlandığımı görünce:

“Güzel yavrum! Hiç canını sıkma, emin ol çabucak okumayı kavrayacak ve Kur’an-ı okumaya başladığın zaman ne kadar da kolaymış hâlbuki diyeceksin emin ol, hem Peygamber efendimiz (as) Kur’an-ı öğrenme yolunda zorlanarak ve kekeleyerek okuyan için ne diyor biliyor musun?

“Kur’an’ı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkâr meleklerle beraberdir. Kur’an’ı kekeleyerek zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır.” (Buhârî, Tevhîd 52)” buyurmaktadır.

Hem canım torunum bu yolda Kur’an öğrenmek için her çaban boş kalmayacaktır, emin olabilirsin. Allah (cc) muhakkak ecir ve sevabını verecektir.Diye bana sık sık nasihatte bulunuyordu.

Dedemle konuşurken dedemin bana hediye etmiş olduğu ve yavrum bu cüzü sana hediye ediyorum böylece Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenebileceksin dediği ve elime ilk cüzü aldığım güne gitti aklım. Bana yabancı gibi duran bazı şekiller vardı üzerinde önce bunlar da ne ki demiş ve şaşkınlıkla bakmıştım. Dedem ise bana bunların hepsinin bir harf olduğunu ve bu harflerin okuyuş şekilleri olduğundan bahsetmişti.

Hele Besmele çekip ilk çalışmaya başladığımızda  “ Kıymetli torunum! bu harfin adı “ELİF” tir. Ve Arap harflerinin ilkidir. Gördüğün gibi dimdiktir. Dosdoğrudur. Bu bize bir mü’minin Allah’tan başka hiçbir şey karşısında asla eğilmemesi gerektiği, her ne yerde ve her ne zaman olursa olsun aynı bu harf gibi “ELİF” gibi dosdoğru olması gerektiğini anlatır.” Demiş ve sırasıyla bana harfleri öğretmişti. ”elif,ba,te,se,cim…” Diye ve bütün harfleri de tanıyınca aslında hepsinin de bana gülümsediğini ve bana öpücük attığının farkına vardım.

Günler geçiyordu bir yandan Camiye Yaz Kur’an Kursuna devam ediyor bir yandan da akşamları Ali dedemle beraber her gün öğrendiğim yerleri tekrar ediyor ve yarın okuyacağım kısmı ise dedemle beraber çalışıyordum.

Benim gayretimi ve başarımı gören Hocam ise her gün beni tebrik ediyor ve bana” İnşallah Cemil kısa bir süre içerisinde Kur’an’a geçeceksin “ diye beni teşvik ediyordu.

Böylece kısa süre içerisinde Kur’an okumaya geçmiş ve hem dedemden hem de anne babamın benim sevincime ortak olduklarına şahit olmuştum.

O akşam tüm aile bizim evde toplandık ve benim bu başarımı tebrik etmeye gelen tüm büyüklerimin ellerinden öptüm.

Dedemin o akşam benim için bazı nasihatleri oldu ve hepsini de aklımdan asla çıkartmam:

“ Yavrum Kur’an-ı Kerim okumak o kadar önemlidir ki Peygamber Efendimiz (as) bu konuda bize şu müjdeyi vermektedir:

““Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum;

bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)

 

Ayrıca Kur’an okumayan ve Kur’an-ı gönlüne nakşetmeyenler için ise

“Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.” (Tirmizî, Fazâilü’l-Kur’ân 18)”

Diyerek bizi her daim Kur’an la hemhal olmamız gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Bundan sonra ise artık Kur’an-ı Kerim i okuduktan sonra Rabbimiz bize bu ayetlerde nelerden bahsetmiş bunu da öğrenmen gerekir sen de Kur’an ın mealini de her daim okumalısın Cemil”

O akşam dedemin ve ailemin bana söylemiş oldukları nasihatlari asla unutmuyorum ve her Kur’an-ı Kerimi elime aldığımda dedemin bu güzel nasihatlari kulaklarımda çınlıyor.

Emin olun kıymetli arkadaşlarım Kur’an-ı Kerimi öğrenmek o kadar kolay ki, haydi hemen Bismillah de ve öğrenmeye başla 🙂

Yazan: Bayram MİROĞLU

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir