Cemil Abdest Almayı Öğreniyor

Bahçede oyun oynuyorum. Oyun oynamayı çok seviyorum. Hele de dedem varsa oyunda, daha da çok eğleniyorum. Dedemin kocaman bir bahçesi var. İçerisinde türlü türlü ağaçlar var. Elma, kiraz, kayısı, daha sayamadığım onca ağaç…

Dedem çocukların dilinden iyi anlayan birisi. Sadece ben değil, mahallemizin tüm çocukları dedemi çok sever. Hepsiyle kendi torunu gibi ilgilenir. Onlara bahçedeki meyvelerden ikram eder. Bizler de neşeyle hep birlikte meyveleri yeriz.

“Cemil gel yavrum buraya!”

Dedem bana sesleniyor. Bu arada benim adım Cemil. Dedemin adı ise Ali. Bana birçok şeyi dedem öğretti. Bir şeyi öğretirken hep anlayabileceğim şekilde öğretir. Bu kimi zaman oyun olur kimi zaman hikaye şeklinde kimi zamanda bizzat kendi uygulayarak anlatır.

“Buyur dedeciğim bana mı seslendin?”

“Evet yavrum sana seslendim. Öğle namazı yaklaşıyor. Beraber namaza gidelim mi, ister misin?”

“Evet dedeciğim çok isterim”

Çok heyecanlanmıştım. İlk defa dedemle namaza gidecektim.

“Yalnız, önce abdest almamız gerekiyor yavrum. Dinimiz temizliği sever ve Efendimiz Muhammed (as) da ‘Temizlik imanın yarısıdır, temizlik imandandır’ buyurur. Bizler de namaz kılabilmek, Kur’an-ı Kerim okuyabilmek için ilk yapmamız gereken abdest almaktır. Abdest nedir biliyor musun yavrum?”

Daha önce hiç düşünmemiştim…

“Seni abdest alırken gördüm ama nasıl alınır bilmiyorum dede.”

“Pekâlâ evladım. O zaman beraberce abdest alacağız ve ben sana nasıl abdest alınır öğreteceğim.

Öncelikle yavrum güzelce kollarımızı sıvayalım ve çoraplarımızı çıkartalım. Kullanacağımız suyu da israf etmememiz gerekiyor.”

“Ama dedeciğim bir sürü su var ve hep akıyor.”

“Olsun evladım! Peygamber Efendimiz ‘Su kenarında da abdest alacak olsan suyu israf etme’ buyuruyor:”

“Peki dedeciğim abdest alırken de başka zaman da suyu boşa akıtmayacak ve israf etmeyeceğim.”

“Haydi bakalım Cemil, şimdi beraberce abdest alalım. Niyet ve besmele ile abdeste başlanıp önce eller bileklere kadar ve parmak aralarını da unutmadan üç defa yıkacağız. Niyet ederken ‘Niyet ettim Allah (cc) rızası için abdest almaya’ deriz. Varsa deri üzerindeki hamur, boya, sakız gibi maddeleri temizleriz yavrum. Parmağımızda yüzük varsa oynatırız..

Misvak veya diş fırçası ile, bunlar yoksa sağ elimizin parmaklarıyla dişlerimizi temizleriz. Sağ el ile üç defa ağza, üç defa da burna su veririz. Aferin Cemil aynen böyle. Daha sonra üç kere yüzümüzü yıkar, sonra dirsekle birlikte sağ kolu üç defa, sonra aynı şekilde sol kolu üç defa yıkarız.

Şimdi de sağ el ıslatılarak avucumuzun içiyle başın üstü bir defa mesh edelim. Eller yine ıslatılarak başparmakla kulağın dışı, işaret parmağı veya serçe parmakla da içi mesh edildikten sonra her iki elin arkasıyla boynumuzu gösterdiğim şekilde mesh edeceğiz.

Önce sağ, sonra sol ayak, parmak uçlarından başlanarak topuk ve aşık kemikleri de dâhil olmak üzere yıkayalım. Parmak aralarının yıkanmasına da özen gösterelim evladım.

İşte bu kadar abdestimizi tamamladık evlat.”

Dedemle birlikte abdest almayı öğrenmiştim. Dedemi çok seviyorum. Dedem bana namaz nasıl kılınır onu da gösterecek. Onu da diğer hikayemde sizlere anlatayım.

Beni ve dedemin güzel hikâyelerini takip edin olur mu?

Yazan: Bayram MİROĞLU

Resimlerle abdestin alınışı:

You may also like

Comments

  1. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ediyoruz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir