Çalışkan karınca ailesi, güzel bir bahçede yaşlı bir ağacın gövdesinde yaşıyordu. Güneşin ilk ışıklarıyla beraber yuvalarından çıkıp çalışmaya başladılar. İçlerinden bir tanesi hariç diğerleri çok gayretliydi. Sadece karınca Çıtır boş boş gezerek, etrafındaki börtü böcekle konuşarak vakit geçiriyordu. Arkadaşı onu uyardı:

“Çıtır kardeşim! Gelip sen de bize yardım etsen ne güzel olur! Daha toplamamız gereken çok yiyecek kırıntısı var.” Çıtır ise:

“Akşama çok vakit var daha! Hem çalışmak çok yorucu oluyor! Ben biraz gezip dolaşıp eğlenmek ve sonra da dinlenmek istiyorum.” diyerek oradan uzaklaştı.

“Sakın gitme Çıtır! Bunun için Kraliçe Karıncadan izin almalısın!”

Bu sözler, Çıtır’ın bir kulağından girdi, öbüründen çıktı!

“Yiyecek toplamak iki dakikalık iş! Bu kadar çalışmaya, uğraşmaya ne gerek var şimdi!” diye düşünerek arkadaşlarının yanından ayrıldı.

Gezdi, dolaştı ve uzaklarda bir yaprağın gölgesinde uykuya daldı. Uyandığında hava kararmak üzereydi! Telaşla sağına soluna baktı, kimseler yoktu. Hızla arkadaşlarının yanına doğru gitti. Bütün karıncalar elleri kolları dolu, çalışmanın verdiği mutluluk ve huzur içinde yuvaya dönüyorlardı. Bir de kendisine baktı. Tembelliği yüzünden hiç yiyecek toplayamamıştı. Arkadaşları coşkuyla yürürken, Çıtır üzgün ve başı önde, ağır adımlarla onları takip etti.

Kraliçe karınca olan biten her şeyi duymuştu ve Çıtır’ı yanına çağırarak ona gün boyu neler yaptığını sordu. Çıtır utancından kıpkırmızı oldu:

“Şe-şe-şeyyy… Bütün günümü çayırlarda gezerek, çekirgelerle sohbet ederek ve uyuyarak geçirdim. Uyandığımda ise, hava kararmıştı ve benim yiyecek toplamak için hiç vaktim kalmamıştı. Bu sebeple, yuvaya bir tane bile yiyecek getiremedim. Çok pişmanım, özür dilerim.”

“Özür dilemen yetmez Çıtır! Biliyorsun kış gelmeden önce bize yetecek kadar yiyecek toplamalıyız. Eğer yeterince yiyecek biriktiremezsek kışın ne yeriz? Hasta ve yaşlı karıncalar ne yapar? Hiç düşündün mü? Eğer düzenli çalışmazsak sıkıntı çekeriz, hatanı düzeltmelisin!” dedi Kraliçe karınca.

Çıtır da ona söz verdi ve hatasını düzeltmek için, arkadaşlarıyla beraber çok çalıştı, hatta çalışkanlığıyla diğer karıncalara örnek oldu. Artık daha huzurlu ve mutluydu.

Derya Yöney

Diyanet Çocuk Dergisi, Aralık 2018

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir